mapa strony
5 (100%) 1 vote

mapa stronyMapa strony (z ang. sitemap) ułatwia robotom wyszukiwarki skuteczną indeksację witryny, a użytkownikom pomaga odnaleźć się na stronie. Jest to podstawowy sposób na polepszanie nawigacji w serwisie – jest kompletnym zbiorem odnośników do wszystkich podstron serwisu. W mapie strony warto umieścić metadane z informacjami o stronie internetowej: data ostatniej aktualizacji, częstotliwość zmian i znaczenie w porównaniu do innych adresów w witrynie.

Korzyści, które daje mapa strony

Mapa serwisu poprawia nawigację w serwisie i przynosi podwójne korzyści:

  • Ułatwia użytkownikom analizę strony i odpowiedź na pytanie czyszukający informacji znajdzie je w danej witrynie znajdzie. Sprawna nawigacja i dostępność określonych podstron ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie.
  • Wpływa na indeksację witryny. Mapa zawierająca wszystkie linki do treści serwisu to podstrona idealna dla wyszukiwarki. Warto w mapie obok listy linków w postaci anchorów tekstowych dodać chociaż krótki opis ich zawartości.

Sitemap jest szczególnie przydatna w momencie zmiany struktury adresowej witryny, ponieważ przyspiesza jej reindeksowanie. Jest to protokół z informacjami o dokumentach i plikach, które występują na stronie. Plik z mapą strony zapisywany jest w formacie .xml. Przykładowa mapa strony widoczna jest: http://martaseoninja.pl/sitemap1.xml

Sitemap to konieczność, jeśli …

Jakie strony najbardziej potrzebują sitemap’y?

  • Bardzo duże witryny – roboty indeksujące Google nie przeoczą w ten sposób nowych lub niedawno aktualizowanych stron;
  • Strony, które zawierają wiele podstron z treścią, które nie są ze sobą połączone linkami;
  • Nowe witryny, do których prowadzi niewiele linków zewnętrznych;
  • Strony z treściami multimedialnymi.

Sitemap’a to zbiór odsyłaczy do wszystkich podstron, które powinny być tak pogrupowane, aby oddawały układ strony, a przez to ułatwiały użytkownikom korzystanie z niej. Dodanie mapy strony to sposób na szybsze zaindeksowanie witryny, którego następstwem będzie wyższa pozycja strony i jej podstron w wyszukiwarce. Sitemap’a to narzędzie, które podnosi wartość strony zarówno w ocenie robotów, jak i w odbiorze jej przez użytkowników. Mapa strony pozwala na zaindeksowanie wszystkich podstron/produktów w serwisie. W przypadku małych stron z kilkoma podstronami nie spełnia ona istotnej roli, ale przy rozbudowanych portalach czy sklepach internetowych jest bardzo ważna. Mapa strony odgrywa ważną rolę, dlatego warto mieć ją na swojej stronie.

Podeślij dalej!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *